Türkçe Web Sitesi English Website İletişim Bilgileri
 

HAKKIMIZDA

ÜRÜNLER

SİPARİŞ FORMU

İLETİŞİM

ANA SAYFA

       
 

YANGIN SÖNDÜRME

  • Sıva altı yangın dolabları

  • Sıva üstü yangın dolabları
  • Tek kapılı yangın dolabı
  • Çift kapılı yangın dolabı
  • Kuru tip yangın dolabları
  • Yangın springleri
  • Yangın Tüpleri

info@turkmenmakina.com

 
 

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

 

Yangın Söndürme Ürünleri

TS EN 671-2 2" İtfaiye Hortumlu Yangın Dolaplar
TS-EN 671-2" İtfaiye Hortumlu Yangın Dolapları
TS EN 671-1 Tek Kapaklı 2" Köşe Vanalı Sulu Sistem Yangın Dolapları
TS EN 671-1 Tek ve Cam kapaklı 1" Küresel Vanalı Sulu Sistem Yangın Dolabı
TS EN 671-1 Çift Kapaklı Tüplü Model Sulu Sistem Yangın Dolabı
TS EN 671-1 Çift ve Cam Kapaklı 1" Küresel Vanalı Sulu Sistem Yangın Dolabı
TE EN 671-1 Duvar Tipi Sulu Sistem Makara Modelleri
Zemine Sabitlenmiş Sulu Sistem Hortum Makarası
Arabalı Sulu Sistem Makarası
TS 922 Belgeli Yangın Hortumları
Sis Başlığı, Vana, Lans, Köpük Melanjörü ve Yangın Sprinkleri
1 Kg ABC Kimyevi Tozlu Portatif Söndürücü
2 Kg ABC Tozlu Portatif Söndürücü
6 Kg ABC Tozlu Portatif Söndürücü
12 Kg ABC Tozlu Portatif Söndürücü
6 Kg Foam Köpüklü Portatif Yangın Söndürücü
6 Kg Karbondioksit Gazlı Portatif Yangın Söndürücü
25 Kg Arabalı ABC Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü
50 Kg Arabalı ABC Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü
Köpük Konsantreli Yangın Makaralı Hortum Setli Dolap
İtalyan Tipi Yangın Vanası
Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'te yangın dolabı sistemlerinin özellikleri ve kurulması zorunlu olan binalar aşağıdaki madde ile belirlenmiştir:

Madde 94- Yangın dolapları sistemi sabit boru tesisatı ile yangın dolaplarından meydana gelir.

a) Sabit boru tesisatı;
1) Yangın dolapları sistemlerine suyu sağlayan sabit boru tesisatı çapı 50 mm'den az olmamak üzere yapılacak hidrolik hesaplara göre belirlenmelidir.

2) Yüksek binalar, alışveriş merkezleri, otoparklar ve benzeri yerlerde, ıslak veya kuru sabit boru sistemi üzerinde, itfaiye ve eğitilmiş personelin kullanımına olanak sağlayan bağlantı ağızları bırakılmalı ve bu bağlantı ağızları yangın merdiveni veya yangın güvenlik hacmi gibi korunmuş mekanlarda olmalıdır.

3) Sabit boru tesisatı üzerinde bulunan bütün hortum bağlantıları, itfaiyenin kullandığı normlara uygun olacaktır. Bağlantı ağızları, yapının sprinkler ve yangın dolapları sistemine de suyu sağlayan sabit boru tesisatında bırakılması durumunda, bu bağlantılar ana kolonlar üzerinden doğrudan yapılacaktır.

b) Yangın dolapları;
1) Yüksek yapılar, çarşılar, toplanma amaçlı binalar, konaklama ve sağlık amaçlı yapılar, kapalı kullanım alanı 2000 m2 den büyük olan bütün binalar, 1000 m2 den büyük imalathane ve atölyelere yangın dolabı yapılacaktır.

2) Yangın dolapları her katta ve yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki uzaklık 30 m'den fazla olmayacak şekilde düzenlenecektir. Yangın dolapları mümkün olduğu kadar koridor çıkışı ve merdiven sahanlığı yakınına kolaylıkla görülebilecek şekilde yerleştirilecektir. Binanın sprinkler sistemi ile korunması ve katlara itfaiye bağlantı ağzı bırakılması durumunda yangın dolapları arasındaki uzaklık 45 m'ye kadar çıkarılabilir.

3) Hortumların saklandığı dolap ve kabinler gerekli cihazların döşenmesine izin verecek büyüklükte olacaktır. Bunlar yangın sırasında hortum ve cihazların kullanılmasını zorlaştırmayacak şekilde tasarlanacak ve sadece yangın söndürme amacı için kullanılacaktır.

4) Hortumlar, serme ve bağlama gibi becerilere sahip eğitilmiş personel veya itfaiye görevlisi olmayan yapılarda, yuvarlak yarı-sert hortumlu yangın dolapları TS EN 671-1'e uygun olmalıdır. Hortum, yuvarlak yarı-sert TS EN 694 normuna uygun, çapı 25 mm olmalı ve hortum uzunluğu 30 m'yi aşmamalıdır. Nozul (lüle) veya lansı kapama, püskürtme ve/veya fiskiye yapabilmelidir.

5) İtfaiye bağlantısı olmayan yuvarlak hortumlu yangın dolap dizayn debisi 100 1/dak ve lans girişindeki basınç 400 kPa olmalıdır. Basıncın 700 kPa'ı geçmesi durumunda basınç düşürücüler kullanılmalıdır.

6) Yetişmiş yangın söndürme görevlisi bulundurmak zorunda olan yapılarda kullanılabilecek yassı hortumlu yangın dolapları TS EN 671-2 nolu standartlara uygun olmalıdır. Yassı hortum anma çapı 50 mm'yi ve hortum uzunluğu 20 m'yi geçmemelidir. Nozul (lüle) veya lansı kapama, püskürtme ve/veya fiskiye yapabilmelidir. Dolap dizayn debisi 400 l/dak ve lans girişindeki basıncı 600 kPa olmalıdır. Basınç 900 kPa'ı geçmesi durumunda basınç düşürücü kullanılmalıdır.
 

 

Yangın Söndürme Cizhazları Ürünler
 

Her hakkı saklıdır. © 2006 Türkmen Endüstri Malzemeleri San. ve Tic. Ltd.Şti.